Po „Mieszkanie dla młodych” trzeba będzie się śpieszyć

Opublikowano: 25-07-2017

Wróć do spisu artykułów8 sierpnia Bank Gospodarstwa Krajowego planuje wznowić przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Dodatkowe środki na dopłaty w tym roku zostaną odblokowane dzięki zmianie ustawy. Suma do rozdzielenia będzie jednak niewielka, a kredytobiorcy będą musieli się pośpieszyć.

Do tej pory Bank Gospodarstwa Krajowego miał obowiązek wstrzymania przyjmowania wniosków, jeśli suma zawarta w złożonych przez kredytobiorców dokumentach przekroczyła 95 proc. limitu przewidzianego na dany rok. W 2017 r. pieniądze przygotowane na dofinansowanie wkładu własnego rozeszły się w rekordowym tempie. Część klientów jednak zrezygnowała później z zakupu lub nie 

Od 8 sierpnia będzie można składać wnioski o dofinansowanie wypłacane jeszcze w 2017 r.
Od 8 sierpnia będzie można składać wnioski o dofinansowanie wypłacane jeszcze w 2017 r. (YAY Foto)

Wchodząca w życie nowelizacja ustawy regulującej działanie programu zakłada uwolnienie zablokowanych środków. „Dzięki nowym przepisom BGK wznowi przyjmowanie wniosków do osiągnięcia poziomu 100 proc. planowanych wypłat na bieżący rok, a więc do określonej ustawą wysokości 746 mln zł. Wstrzymanie przyjmowania wniosków nastąpi w chwili przekroczenia wykorzystania środków na poziomie 100 proc. Dzięki temu osoby planujące zakup mieszkania będą mogły ponownie złożyć wniosek o finansowe wsparcie z puli roku 2017” – informuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

- Do rozdysponowania jest kwota ok. 67 mln zł. Zakładamy, że środki te wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla ok. 2600 wnioskodawców - mówi Przemysław Osuch, zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK. – Przyjmując założenie znacznego zainteresowania zakupem mieszkań na rynku pierwotnym w województwie mazowieckim i wielkopolskim oraz na rynku wtórnym w województwie śląskim i dolnośląskim, przypuszczam, że pula wyczerpie się już po 1-2 dniach. Zachęcam, by nie czekać z formalnościami do dnia wejścia w życie ustawy, tylko już dziś rozpocząć kompletowanie dokumentów – dodaje Osuch.


Bank Gospodarstwa Krajowego planuje opublikowanie komunikatu o wznowieniu przyjmowaniu wniosków na 7 sierpnia 2017 r. Od 8 sierpnia będzie można składać już aplikacje. Przypomnijmy, że wniosek o dofinansowanie w ramach „Mieszkania dla młodych” należy złożyć wraz z wnioskiem o kredyt. „Dokumentację kredytową w wybranej przez siebie instytucji kredytującej można złożyć już teraz, o ile pozwalają na to procedury wewnętrzne banku, który będzie pośredniczył w przyznspełniła innych warunków, a środki nie zostały ostatecznie rozdysponowane.aniu środków. Takie podejście umożliwi bankowi dokonanie wstępnej analizy zdolności kredytowej, lecz złożenie wniosku o dofinansowanie wkładu własnego będzie możliwe dopiero po dniu ogłoszenia komunikatu w BIP przez BGK o wznowieniu ich przyjmowania” – informuje Bank Gospodarstwa Krajowego.

Michał Kisiel

 
Źródło:
 
 


Back to top
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.Rozumiem